http://www.wannawatches.com

Bedelli askerlik geliyor! » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 11:50

Bedelli askerlik geliyor!

Bedelli askerlik geliyor!
Son Güncelleme :

27 Nisan 2018 - 22:21

Başbakan Yıldırım, “Bedelli askerlik gelecek mi?” sorusuna canlı yayında cevap verdi. Türkiye’nin artık profesyonel askerliğe geçildiğini, bu nedenle de bedelli askerliğe olumlu baktığını belirten Yıldırım, bedelli askerlik geleceğini açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım, canlı yayında bedelli askerlikle ilgili ‘bakış açımız müspet’ dedi.

BEDELLİ ASKERLİK GELİYOR MU?

Başbakan Yıldırım canlı yayında bedelli askerlik konusuna ilişkin ‘Bu da bir toplumsal talep. Biz yavaş yavaş askerlikte profesyonelliğe geçtik.’ dedi.

Yıldırım, her iki konuya da bakış açısının müsbet olduğunu belirtti ve ‘dikkate alınması gereken bir talep’ dedi.

Yıldırım bedelli askerlik konusunda şunları söyledi; “Bakış açımız müsbet. Ancak orada şöyle bir istismar olmaması gerekir. Onu iyi anlatmak lazım. Bir yandan terörle mücadele veriyoruz, bir yandan bedelli… Bu istismar edilebilecek bir konu olarak gözüküyor.

Ancak bu da toplumsal bir talep. Biz yavaş yavaş profesyonel askerliğe geçtik; 15 Temmuz’dan itibaren. Vatani görevini yapan askerleri biz cepheye göndermiyoruz, onlar arka planda görevlerini yapıyorlar. Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için dikkate alınması gereken bir husus bu. Buradan elde edilecek kaynağın da savunma sanayimizin güçlendirilmesi için kullanılması gerekir.”

Yıldırım ayrıca terör suçuna bulaşmamış kişiler için de öğrenci affına olumlu baktığını söyledi.

CNN Türk