http://www.wannawatches.com

BEDELLİ ASKERLİK OCAK 2017’DE MECLİSE GELECEK » Kamu BilgiKamu Bilgi

25 Nisan 2024 - 01:47

BEDELLİ ASKERLİK OCAK 2017’DE MECLİSE GELECEK

BEDELLİ ASKERLİK OCAK 2017’DE MECLİSE GELECEK
Son Güncelleme :

14 Aralık 2016 - 13:07

Bedelli askerlik Ocak 2017’de meclise gelecek mi? haberimizde…

Halkın büyük kesiminin uzun zamandır beklemekte olduğu bedelli askerlik yasası hükumet tarafından ocak ayında meclise getirileceği gündem’de. Bedelli askerlik, Türkiye’de Osmanlı döneminden bu yana aralıklarla zorunlu askerliğe alternatif olarak nakit bedel ödenmesi mantığına dayanan bir uygulamadır. Uygulamanın dayandırıldığı gerekçeler halkın isteği ve ordunun,devletin maddi ihtiyaçlarıdır.

Yapılan son anket sonuçlarında halkın büyük bir kısmının bedelli askerliği desteklediği ve geniş kapsamlı uygun şartlarda çıkarılması gerektiğini vurgulamaktadır. 2014 yılındaki Bedelli askerlikte yaş 28 bedel 18.000 Tl olarak belirlenmiş ve toplamda 3.368.832.000 TL para toplanmıştır.Bu para savunma sanayisine aktarılmıştır.

Türkiye çapında yoklama ve bakaya stoku 760 bin ayrıca merniste kayıtlı olmayan 200 bin civarında ulaşılamayan kişi mevcut.Milli Savunma Bakanlığı bakaya olan kişileri yanlarında çalıştıran işverenler için son çare olarak Askeri Ceza Kanunu’nu işler hale getirmeye karar verdi.Bakaya olarak çalışan üreten zorunlulukları yüzünden askere gidemeyenlerin iş yerlerine kağıt yollanarak işten çıkarılması istendi.Bu durum ailelerine bakmakla yükümlü olan,çalışan,üreten insanların pisikolojik olarakda çökmelerine neden olmuştur.Bu insanlar ve aileleri hükumetten bu sorunun bir an önce çözülmesini aksi durumda işsizlik sayısının artacağı gibi ailelerde yaşam ihtiyaçlarını yerine getirmede zorlanacaklarını belirtiyorlar. Hükümetin halkın bu mağduriyetin giderilmesi ve Profesyonel Orduya geçiş aşamasında bedelli askerlik yasası çıkarmayı planladığı meclis kulislerinde milletvekilleri tarafından da konuşulmaktadır.  KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile haberlere daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.