http://www.wannawatches.com

Lisansı İptal olan öğretmenler için soru önergesi verildi. » Kamu BilgiKamu Bilgi

13 Nisan 2024 - 04:01

Lisansı İptal olan öğretmenler için soru önergesi verildi.

Lisansı İptal olan öğretmenler için soru önergesi verildi.
Son Güncelleme :

25 Şubat 2017 - 16:48

Daha önceki TBMM Bütçe görüşmelerinde eğitim alanına ilişkin soruları cevaplayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 15 Temmuz sonrası FETÖ ile ilişkili olduğu için KHK ile kapatılan okullarda öğretmenlik yapanların lisans iptali kararında bir değişiklik yaptıklarını söylemişti.Bakan Yılmaz’ın, “Bakanlıkta bir komisyon kurduk. Bu öğretmenlerimizle ilgili son kararı önümüzdeki hafta karara bağlayacağız. Eğer herhangi bir terör örgütüyle bağlantısı yoksa lisansı iptal edilmiş öğretmenlere lisans hakkı verilecektir” sözlerinin ardından haftalar sonra CHP Milletvekili Ceyhun İrgil konuyla ilgili çalışma olup olmadığını sordu

CHP Milletvekili İrgil’in soru önergesi şu şekilde;

15 Kasım 2016 tarihinde toplanan Plan Bütçe Komisyonu’nda Milli Eğitim Bakam İsmet Yılmaz’m “Bu ana kadar yazıyla cevap veremediğimiz hiçbir soru kalmadı” ifadesinde bulunması bağlamında;

Milli Eğitim Bakanlığına ait bütçe görüşmelerinde Bakan Yılmaz TBMM’de yaptığı konuşmada, 15 Temmuz sonrası Kanun Hükmünde Kararname ile lisansı iptal edilen öğretmenlerden FETÖ veya herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı olmayan ancak lisansı iptal edilmiş olanların lisanslarının tekrar verileceğini ifade etmiş ve bu konuda son görüşme ve değerlendirmelerin bir hafta içinde hafta netleşeceğini söylemişti.

Bu bağlamda;

1. 15 Temmuz sonrası çalışma lisansı iptal edilen öğretmen sayısı nedir?

2. Lisans iptalinin hukuki gerekçesi nedir?

3. Bugüne kadar lisansı iptal edilen kaç öğretmenin tekrar çalışmasına izin verilmiştir?

4. TBMM bütçe görüşmelerinde Bakan’ın “Bir hafta içinde lisansı iptal edilen öğretmenlerimiz için çalışmamız bitecek ve çalışma izinleri verilecek” açıklamasında sözüne ettiği çalışma tamamlandı mı?

5. Lisansı iptal edilen ve henüz göreve iadesi gerçekleşmemiş olan öğretmenlerin tekrar çalışmalarına ne zaman izin verilecektir?