Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YGS tüyoları, Uyku Sorunu olanlar için yöntem ve YGS öncesi yapılacaklar…

Öncelikle Kamubilgi.com olarak yarınki

Öncelikle Kamubilgi.com olarak yarınki YGS sınavınızda başarılar dileriz…

YGS çoğu adayımız için hayatlarını doğrudan etkileyecek bir sınav niteliğini taşımakta. Onun için YGS’ye girmeden önce mutlaka dikkat etmeniz gereken önemli noktalar var. Bu nedenle YGS ile ilgili yazdığımız bu yazımızı dikkatle okuyun.

Sınav öncesi akşamı ne yapmalıyım

Bu yazımızı okuyorsanız eminiz ki elektronik ve radyasyon yayıcı bir ortama çok yakınsınız. Telefon, bilgisayar veya tabletten başka bir yerden yazımızı okuma olasılığınız çok düşük. Buda demek oluyor ki şu an radyasyona maruz kalıyorsunuz.Örneğin cep telefonunun zararları şu şekilde; görüş alanında daralma, hafıza zayıflaması , kalıcı işitme bozuklukları, yoğun stres ve yorgunluk, konsantrasyon ve dikkat bozulması, işitmede geçici aksaklıkların olması, kulak çınlaması ve kulaklarda ısınma, kan hücrelerinin bozulması, baş ağrıları, yüksek tansiyon gibi daha birçok soruna yol açmaktadır. Cep telefonunu,tableti ve bilgisayarı bu gece odamıza almıyoruz yada en az 2 metre uzağımıza koyuyoruz…

Uykusuzluk dikkat ve algılamadaki en büyük sorundur. Uykusunu alamayan bir aday uykusunu iyi alan bir adaydan ne kadar başarılı olursa olsun yarışa her zaman 1 adım geride başlar. Erken uyumak iyidir anlayışı yanlış bir algıdır.Her zaman uyuduğumuz vakitte yatağa gidiyoruz. Tabiiki bu saat 1 yada 2 olmamalı. Saatlerinizi duruma göre ayarlayıp uyuyun.

UYKU PROBLEMİ OLANLAR DİKKAT

ABD’li doktor Andrew T. Weil, uykuya dalma problemi yaşayanlar için 4, 7 ve 8’er saniyelik nefes alıp vermeye dayanan 6 aşamalı  teknik geliştirdi

ABD’li doktor Andrew T. Weil, uykusuzluk sorunu çekenlere oldukça yenilikçi bir yöntem sunuyor.

Weil kamuoyuyla paylaştığı yeni yöntemini deneyenlerin 90 saniyede uyuyacağını ileri sürüyor. “4-7-8 tekniği” adı verilen egzersizler bütününde nefes alıp verme teknikleri kullanılıyor.

SİNİR SİSTEMİNE ETKİ

Weil, bu  yönteminin sinir sistemi için doğal bir sakinleştirici olduğunu söylüyor. Yapılan test çalışmaları sonucunda bu egzersizlerin stres seviyesini tıpkı meditasyon gibi düşürdüğü tespit edildi. Doktor Weil, bu yöntem sayesinde sakinleşen kişilerin, stresten abur cubur yemeyi de bırakacağını söylüyor. Yöntem uyku ilaçlarına gerek bırakmadığı için değerli bir işlev görüyor. Güzellik ve bakım sitesi Brydie.comeditörü Alina Gonzalez denediği bu tekniğin işe yaradığını söyleyerek “4-7-8 egzersizlerinin ilk setinden ikincisine nasıl geçtiğimi hatırlamıyorum bile. Hakikaten insanı gevşetiyor” dedi. Alex Taylor isimli bir Facebook kullanıcısı ise devrim niteliğindeki uygulama için “Bu tekniği 3 gecedir kullanıyorum. Yıllardır aşırı derecede uykusuzluk çekiyordum. Egzersizler gerçekten işe yarıyor. Sonunda uykuya dalmayı başardım” diyor.

TEKNİK NASIL UYGULANIYOR?
1- Dilinizi damağınıza değdirerek, üst ön dişlerinizin arkasına dayayın ve tüm egzersiz boyunca aynı pozisyonda tutun.
2- Ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.
3- Ağzınızı kapatın ve 4 saniye boyunca burnunuzdan soluk alın.
4- 7 saniye boyunca nefesinizi tutun.
5- 8 saniye boyunca ağzınızdan vızıltı sesi çıkararak soluk verin.
6- Tekrar nefes alın ve tüm işlemleri 3 kere daha yaparak 4’e tamamlayın.

 

KONUMUZA DEVAM EDELİM;

Sınav akşamı ders çalışmayı bırakın. Ders çalışmak tüm bildiklerimi unuttum paniklemesine yol açabilir. Siz aslında birşey unutmadınız ancak böyle bir izlenim karşınıza çıkarsa rahat olun. Kısa kısa aldığınız notlar varsa onlara bakabilirsiniz. Tabiki bu göz atmanın yarım saati geçmemesi tavsiyemiz.

Sınav sabahı ne yapmalıyım

Sınav sabahı güzel bir kahvaltı yapın küş sütü eksik olmasın… Bal, yağ, süt, yumurta, zeytin, peynir, pekmez, lokum, incir… Asla! Sınav sabahı her zaman kahvaltımızda ne yapıyorsak en sade bir şekilde onu yemeliyiz. Abartılı kahvaltıdan kaçının. Midemize “bunlar da ne Yarabbim” dedirtmeden sade bir kahvaltı yapıyoruz.

Kahvaltımızı yaptık… Öncesinde ılık bir duş yapabilirsiniz buda isteğe göre… Sonra evden çıkarken geceden hazırladığımız listemize bakıp çıkıyoruz. Peki listemizde ne yazıyor:

  • Kimliği aldın mı?
  • Giriş belgesini aldın mı?
  • Telefon, cüzdan, bozuk para,takılar vs. eve bıraktın mı? (aileden birine verecekseniz yanınıza alabilirsiniz)
  • Abdest aldın mı? vs. vs.

Sınav için mutlaka önceden yola çıkın, trafik! kaza! risklerini göz önünde bulundurun.

Sınavda ne yapmalıyım?

YGS Sınavlarının çoğunda, bütün adaylar için belirleyici unsur “süre” olacağı muhakkak. Konuları tam olarak bilseniz bile süre istemediğiniz şekilde akıp gidebilir. Deneme sınavlarındaki süre yetiştirme sıkıntısı gerçek sınavda daha fazla karşınıza çıkabilir. Tabii ki bununla başa çıkmak mümkün. Öncelikle deneme sınavlarındaki ders sıralamasını değiştirmiyoruz. Hangi dersten ilk başladıysak o dersin sorularından çözmeye başlıyoruz. Sizin en fazla zamanınızı alan ders, eğer paragraflar uzunsa Türkçe veya sorular zorsa Matematik olacağını tahmin ediyoruz. Türkçe’yi çözerken daha önceden belirlediğimiz Türkçe çözme süresini geçmemeye dikkat ediniz. Matematik için ise sorular üzerinde fazla zaman harcamadan zorlandığımız yerde soruyu geçmesini bilmeliyiz. “Ben bu konuyu iyi biliyorum, ha gayret şimdi sonuç çıkacak bir deneme daha yapayım” derken bir bakarsınız 5 dakika geçmiş… Bu tip soruları atlayın… Belkide soruya tekrar döndüğünüzde hemen aklınıza çözüm yolu gelecek…

Bütün bunlar bir yana unutulmamalıdır ki YGS sınavı sizin sağlıklı yaşamınızdan daha önemli değil, elalem ne der, annem ve babamın benden beklentisi çok takıntılarına girmeyin. Sonuçta herkes sınava giriyor başarılı yada başarısız oluyor. Yine unutmayın ki kaderde belki sizin YGS’den başarısız olup hayatta daha güzel yerlere gelme durumunuzda olabilir. Siz sadece hakkınızda güzel olanı dileyin…

Bizim anlatmak istediklerimiz bu kadar.

Kamubilgi.com Eğitim Danışmanlığı Birimi adına Bütün adaylarımıza sınavlarında başarılar dileriz, Telefonsuz geceler…

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile bizden uzak kalmayın.>> TIKLAYIN.