http://www.wannawatches.com

MERKEL, FETÖ İÇİN KANIT SUNULMADI DEMEYE GETİRDİ » Kamu BilgiKamu Bilgi

14 Nisan 2024 - 02:31

MERKEL, FETÖ İÇİN KANIT SUNULMADI DEMEYE GETİRDİ

MERKEL, FETÖ İÇİN KANIT SUNULMADI DEMEYE GETİRDİ
Son Güncelleme :

02 Şubat 2017 - 17:26

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2,5 saat süren görüşmesinin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Erdoğan, Merkel’in ‘İslami terör’ tabirine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘la bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel, görüşme sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında “İfade özgürlüğüne saygı duyulmasının çok önemli olduğunu ifade ettim” dedi.

 

ERDOĞAN’DAN O İFADEYE TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le yaptığı ortak açıklamada, “İslamist terör ifadesi biz Müslümanları ciddi manada üzmektedir. Böyle bir ifade kullanılamaz, doğru değildir. Çünkü İslam ile terör bir araya gelemez. İslam’ın kelime anlamı barıştır. Dolayısıyla kelime anlamı barış olan bir ifadeyi eğer biz terörle yan yana getirirsek bu, o dinin mensuplarını üzer” ifadelerini kullandı

“Çünkü DEAŞ’a karşı bizim verdiğimiz mücadeleyi veren ikinci bir ülke yok” diyen Erdoğan  FETÖ konusuyla ilgili olarak ABD’ye 85 koli belge gönderildiğini ifade etti. Erdoğan, “Geciken adalet adalet değildir” dedi.

 

MERKEL’DEN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Görüşmeye ilişkin kısa birer açıklama yapan Merkel ve Erdoğan daha sonra gazetecilerden gelen soruları yanıtladı. Türkiye’deki referandum sürecine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Merkel, “Referandum sırasında AGİT temsilcilerinin hazır bulunmasının iyi olacağını söyledim” dedi.

 

ALMAN GAZETECİYE TEPKİ

Erdoğan ise referandum tartışmalarına ilişkin soru soran Alman gazeteciye, “Muhalefetin eleştirilerinde haklılık payı yok. Yasama yine var, yürütme aynı şekilde var, yargı yine var. Burada güçler ayrılığının yok edilmesi söz konusu değil. Muhalefet hedef saptırmaya yönelik adımlar atıyor” diyerek tepki gösterdi.

 

MERKEL: ADIM ATMAK İÇİN ELİMİZDE KANIT OLMALI

Almanya’daki FETÖ üyelerinin Türkiye’ye iadesine ilişkin soruya da yanıt veren Merkel, “Adım atmamız için elimizde kanıt olmalı. Mahkemelerin bağımsız incelemelerinin sonuçlarına saygı duymalıyız” ifadelerini kullandı.

 

AB İLİŞKİLERİ VE MÜLTECİ SORUNU

Basın toplantısında sözü ilk alan Erdoğan, “Askeri, siyasi, ekonomik tüm ilişkilerle ulusal, bölgesel tüm terör olaylarını ele alma değerlendirme fırsatı bulduk. Türkiye Almanya ilişkilerini değerlendirme imkanımız oldu. Siyasi ilişkilerde gerek AB süreci olsun gerekse NATO ile ilgili konular olsun görüşme imkanımız oldu. Ege’deki gelişmeleri değerlendirme fırsatımız oldu. Ama bölgesel olarak ağırlıklı Suriye Irak konularını değerlendirdik. Mülteci sorunun ele alma imkanımız oldu. Uluslararası terörizmde bir dayanışmanın olması gerekmektedir.” diye konuştu.

Merkel;

“Bu benim darbe teşebbüsünden sonraki ilk ziyaretim. Bu olayı da ele aldık. Bu darbe teşebbüsüne neden olanların da cezalandırılması gerektiğini ama aynı zamanda suçun bireysel olarak cezalandırılması gerektiğini ifade ettim. Bu önemli süreçte ifade özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğine işaret ettim.

Alman gazetecileri için de akreditasyonlarını almaları gerektiğini burada çalışmak için ifade ettim. Her türlü terörle mücadelede yakın bir işbirliği içinde olmamız gerektiğini konuştuk. İlişkiler iyi fakat ekonomik ilişkiler daha da iyi olabilir.

Mülteci konusu Almanya, Türkiye ve AB için önemli bir konu. AB’nin vaat etmiş olduğu finans desteğinin en kısa sürede akması gerektiğini ifade ettim. Tabi ki somut projelere bu finans kaynağının akması gerektiğini ifade ettik. Suriye konusunda siyasi görüşmelerin sürdürülmesini istiyoruz. Zannediyorum ki AB ile Türkiye arasındaki anlaşma her iki tarafın çıkarına oldu.” dedi.