http://www.wannawatches.com

Erdoğan: İdam için referandum » Kamu BilgiKamu Bilgi

16 Haziran 2024 - 22:14

Erdoğan: İdam için referandum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İdam talebi parlamentoya gelecek. Parlamentodan geçtiği anda bana geldiği anda ben bunu onaylarım. Bir sıkıntı anayasa değişikliği gerekiyor. Ayın 16’sı bunun işareti olacak. Gerekirse bunun için de bir referandum yapabiliriz” dedi.

Erdoğan: İdam için referandum
Son Güncelleme :

24 Şubat 2017 - 17:18

“İDAM İÇİN REFERANDUM YAPILABİLİR”

İşte Erdoğan’ın açıklamaları:

“İdam talebi parlamentoya gelecek. Parlamentodan geçtiği anda bana geldiği anda ben bunu onaylarım. Bir sıkıntı anayasa değişikliği gerekiyor. Ayın 16’sı bunun işareti olacak. Gerekirse bunun için de bir referandum yapabiliriz. 16 Nisan’da yapacağımız işin adı, 2007’de başlayan anayasa reformunu nihayet erdirmektir.

7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde başkanlık sistemini ifade ettim. Hem yaşadığımız hadiseler, hem gelişmeler böyle bir ihtiyacı ortaya koyuyordu. Türkiye bu imkanı elde etti, Meclis üzerine düşeni yaptı, sıra milletimizde. Keşke bu değişikliği tüm partilerimizin katılımıyla gerçekleştirebilseydik. Biz anayasa değişikliğinin milletimizin huzuruna gelmesinden mutluluk duyuyoruz.

Bu sistemle Türkiye’yi 3 kat büyüteceğimizin sözünü veriyorum.

Siz hiçbir teklif ortaya koymadan, mevcut sisteme dokunmayın derseniz hiçbir derde derman olamazsınız. Bunlar sadece bomba yapıp milleti bombalasın.

Ne diyor Kandil’deki ‘Bizim oyumuz hayır’ diyor.

Aynı anlayışı paylaşan aynı değil midir? 16 Nisan’da Türkiye yepyeni daha istikrarlı, daha güvenli bir sistemin sahibi olur. Yönetim sistemini değiştirmek yetmez, büyük ve güçlü ülkeyi inşa etmek için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Yeni yönetim sistemi bu birliğin çimentosu olacaktır. Bugüne kadar milletmizin başına özellikle hep bir şeyler getirmek istediler, ama biz eğdirmedik. Bu millete hizmetkar olmak için çalıştık. Yüzde 50 artı 1 oyla seçilmek zorunda olan her cumhurbaşkanı da bu zorunluluktadır.”