Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlar ertelenecek.

Bakanlar kurulunun ardından Numan

Bakanlar kurulunun ardından Numan Kurtulmuş’tan bazı açıklamalar geldi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş öncelikle, “Çiftçi kardeşlerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yeniden yapılandırılacak yani ötelenecektir” müjdesini verdi.

Kurtulmuş, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun, Konya Ovası, Ege Gelişim Projesi ve Akdeniz Gelişim Projesi kapsamında 2019’a kadar yapılacak icraatlarına ilişkin bilgi verdiğini söyledi. Üç projenin de entegre proje olduğunu söyleyen Kurtulmuş, bunların tarımsal sulamayı, içme suyu ve atık su projelerini, enerji, meteoroloji tesisleri, badem, ceviz ve bal ormanları kurulması, taşkın koruma gibi projeleri içerdiğini belirtti.

Kurtulmuş, “Bu üç proje tamamlandığında, bu havzaların her üçünde de aşağı yukarı 40-50 yıllık perspektif içinde su ihtiyacı kalmayacak, 40-50 yıllık su, bu havzalarda elde edilmiş olacaktır.” dedi.

Kurtulmuş, “Belki bir müjde mahiyetinde verebileceğim husus ise çiftçi kardeşlerimizin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçları yeniden yapılandırılacak yani ötelenecektir. Aslında geç kalınmış bir projedir” dedi

Toplantıda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın Türkiye Uzay Ajansı kurulmasına yönelik yasa çalışmalarını dile getirdiğini bildiren Kurtulmuş, şunları söyledi:

“Bütün gelişmiş ülkelerde uzay çalışmaları önemli bir şekilde devletin öncülük ettiği alandır. ABD’deki NASA bunun en tipik örneğidir. Türkiye için aslında geç kalınmış bir projedir ama çok şükür bugün Türkiye’nin geldiği iktisadi gelişme seviyesi itibarıyla Türkiye’nin bir Türkiye Uzay Ajansı kurması elzem hale gelmiştir. Böylece hem uzay alanındaki araştırmaların ciddi bir şekilde yönlendirilmesi hem de ülkemizin uzaydan daha iyi yararlanmasını sağlayacak bir yapıya kavuşacağız. Bunun kurulma çalışmaları hızlandırılacaktır.”

Kurtulmuş, toplantıda söz konusu sunumlara yönelik uzun görüşmelerin olduğunu belirterek, “Her bir madde detaylı bir şekilde yeniden gözden geçirilecek, bugünkü müzakereler çerçevesinde ve bu üç alandaki yasa teklifleri olgunlaştırılarak TBMM’ye getirilecektir.” dedi.

 

SORU-CEVAP

EL BAB’DA SON DURUM 

“Bu operasyonların Türkiye’nin ulusal güvenlik ihtiyacının bir parçasıdır. DEAŞ ve PKK/PYD Kuzey Suriye’de faaliyet gösterdi, göstermeye devam ediyor. Cerablus’ta başlayan operasyon El Bab’a kadar uzandı. ÖSO’nun zaferiyle bu operasyonun sonuçlanacağını görüyoruz. Bunun arkasından ABD ile Türkiye arasında bir mutabakat vardı. PYG/YPG unsurları Münbiç’in doğusuna çekilecekti. Bunu bekliyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğini sağlayacak adımların atılması için hareket ediliyor. Türkiye, uluslararası koalisyonla belirli bir mutabakat oluşursa, hem Münbiç, hem Rakka’nın temizlenmesi konusunda adım atabilir. Türkiye hem Rakka’dan IŞİD’in temizlenmesi, PYD/YPG unsunlarının yerleştirilmemesi için adım atılabilir. Bunu önümüzdeki günler belirleyecektir.”

 

HAYIR ELEŞTİRİLERİ

“Bu referandumun önce TBMM’de kabul edilmesi, 16 Nisan’da halk oylamasına sunulacak olması demokrasi bakımından bir kazançtır. Bu kampanya süresince ‘EVET’ diyenler de ‘HAYIR’ diyenler de olacak. PKK’nın üst düzey yöneticilerinin ‘HAYIR’ çıkması için görüşlerini açıkladığını görüyoruz. FETÖ’nün içinde ‘HAYIR’ çıkması için gayret gösterenler olduğunu biliyoruz. Bütün ‘HAYIR’ diyenler terörist algısı çıkarmak başka bir şey. Türkiye’de milletin düşmanı olan unsurların sistematik olarak ‘HAYIR’a destek verdikleridir. Terör unsurlarının ‘HAYIR’a destek vermeleri, ‘HAYIR diyenler teröristtir’ anlamına gelmiyor.”

 

ÇİFTÇİLER İÇİN YAPILANDIRMA TARİHİ

“Bunun bir takvimi var ancak ilgili bakanlıklar açıklayacaktır.”

 

ÖZEL TV’LERİN YAYINLARI İLE İLGİLİ CEZALAR

“Özel televizyon kanallarına haksız ve çok yüksek cezalar gelmiştir. Rekabete açık bir alandır özel televizyon kurumları. Belli kısıtlarda hareket etmeleri, belli oranlarda yayın yapacak diye bir kural olmamalı. Özel televizyonlar olmasaydı haklı bir eleştiriydi. ‘EVET’i de, ‘HAYIR’ı da destekleyen kanallar olacak. Her görüşten insanlar kendisine yakın görüşten insanlarla görüşlerini paylaşabilir. Bu haksızlık ortadan kaldırılmıştır.”

 

KHK İLE YAPILAN İHRAÇLAR

Kurtulmuş, akademisyenlerin ihracına ile ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi: “KHK’larda olası bir takım yanlışlıklar varsa düzeltilmesi için mekanizmayı kurmuştuk. Eğer yanlışlık iddiası varsa bir yasal mekanizmamız var müracaatlar yapılır sonuç alınmaya çalışılır. Bu mekanizma hızla kuruluyor. 7 kişilik kurum kuruyoruz. Tabiri caizse Anayasa Mahkemesi’nin de yükünü hafifletecek olan önemli bir mekanizmadır.’

 

AKADEMİSYENLERİN İHRACI

KHK’larda olası bir takım yanlışlıklar varsa bunların düzeltilmesine ilişkin bir mekanizmayı kurmuştuk. Eğer ortaya çıkan bir yanlışlık varsa bunun nasıl düzeltileceğine ilişkin bir yasal mekanizmamız var. Bu KHK ile verilen karar nihai bir karar değil, eğer yanlışlıklar varsa düzeltilebilir bir karardır. Bu mekanizsa hızla kuruluyor. Bu tabiri caizse Anayasa Mahkemesi’nin de yükünü hafifletecek bir ara hukuki düzenlemedir. İlgili bakanlıklar buraya temsilci verecekler. Bunun mümkün olduğu kadar hızlı çalışmasını sağlamaya çalışacağız.

 

BABAANNE MAAŞLARI

Belli ki bu bir ihtiyaç. Bu ihtiyaçlar gözden geçirilir.

 

REFERANDUM ANKETLERİ

Kampanyanın daha başındayız. Evetler ciddi miktarda önde gözüküyor. Kampanya ilerledikçe evet kampanyasının ciddi şekilde destek bulacağına inanıyorum. Sahadaki nabzı kontrol edeceğiz.