http://www.wannawatches.com

Musul'a ilk yardım kamyonları ulaştı » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 04:47

Musul’a ilk yardım kamyonları ulaştı

Musul’a ilk yardım kamyonları ulaştı
Son Güncelleme :

23 Ekim 2016 - 19:34

Musul’a İlk İnsani Yardım Türk Kızılayı’ndan

Terör örgütü DEAŞ’i Musul’dan temizlemek için başlatılan askeri operasyonun ardından yaşanabilecek insani krize karşı Türk Kızılayı planlamalarını tamamladı. Kızılay, Musul ve Telafer bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere ilk parti insani yardım malzemelerini Ankara’dan gönderdi. Toplam 500 ton insani yardım malzemesi kısa süre sonra Erbil’e ulaşacak ve dağıtımı yapılacak.

Uzun yıllardır Irak’taki ihtiyaç sahiplerine yardımlarını sürdüren Türk Kızılayı, Musul operasyonunun hemen ardından “Musul da Senin Yurdun” adlı insani yardım kampanyası başlattı. Kampanya ile birlikte Irak’a ilk etapta 20 tırdan oluşan, toplam 500 tonluk yardım malzemesi gönderildi.

Kızılay’ın Etimesgut tesislerinde gerçekleştirilen törene Genel Başkan Dr. Kerem Kınık’ın yanı sıra Yönetim Kurulu Üyelerinin tamamı katıldı. Basının yoğun ilgi gösterdiği törende bir konuşma yapan Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, bölgedeki sivillerin acil beslenme, barınma ve giysi ihtiyaçlarını karşılamak için Musul’a 20 TIR insanı yardım gönderildiğini belirterek, “Olay büyüyecek gibi… İnsani krizin ayak sesleri var. Bundan sonraki senaryolara karşı hazırlık yapmak gerekiyor. Afetin ilk dönemlerinde insanlar can havliyle evlerinde eşyalarına alamadan çıkarlar” dedi.

“Göçe karşı önlemler alınıyor”

Kınık, Musul ve Telafer halkıyla da temas içinde olduklarını da aktararak şöyle konuştu: “Bölgedeki operasyonun bu şekilde sürmesi neticesinde büyük bir göç dalgasının oluşabileceği riski bütün taraflarca seslendirilen bir durumdur. Göç hadisesinin yerinde durdurulması, insanların ihtiyaçlarının anında giderilmesi ve yaraların sarılması için Kızılay olarak başta AFAD olmak üzere bir seri önlem aldık. Bu çerçevede, özellikle Musul çevresinde köylerden başlayan 5-6 bin kişilik göçün ihtiyaç doğurduğu insani yardım malzemelerini bölgeye gönderiyoruz. Bölgede arkadaşlarımız tırları karşılayacaklar ve yardım malzemelerimizi dağıtacaklar.”

“Onları yalnız bırakmayacağız”

Genel Başkan Kınık, Musul ve Telafer’de yaşananlar nedeniyle oluşabilecek göçten en fazla Türkiye’nin etkilenebileceğine dikkati çekerek, yardımseverleri “Musul da Senin Yurdun” kampanyasına destek vermeye çağırdı. Kurumsal bağışçıların da nakdi ve ayni yardımlar ile bölgeye destek verebileceklerine dikkati çeken Kınık, şunları kaydetti:

“Bölgede yaşayan insanlar bizim bin yılık akrabalarımız, komşularımız, kardeşlerimizdir. Bu dramda ilk önce baktıkları bölge Türkiye ve ilk yardım bekledikleri topluluk da milletimizdir. Onları yalnız bırakmayacağız, onların elinden tutacağız ve yaralarını saracağız. Musul da bizim yurdumuz o insanları bir terör örgütünün ateş çemberinde bırakmayalım.”

Musul’a gönderilen 500 tonluk insanı yardımın içinde giyim malzemesi, uyku tulumu, hijyen malzemesi, kuru gıda (un – makarna), bulgur, pirinç, kek, battaniye, çadır ve yatak gibi bir çok malzeme bulunuyor.

https://www.kizilay.org.tr