http://www.wannawatches.com

BİNALİ YILDIRIM: "1,5 AY DAHA SÜRECEK" » Kamu BilgiKamu Bilgi

23 Mayıs 2024 - 03:26

BİNALİ YILDIRIM: “1,5 AY DAHA SÜRECEK”

BİNALİ YILDIRIM: “1,5 AY DAHA SÜRECEK”
Son Güncelleme :

01 Aralık 2016 - 11:59

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da düzenlenen TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısında konuşma yapıyor.
 
YILDIRIM’IN KONUŞMASINDAN BAZI BAŞLIKLAR ŞÖYLE;
 
YANGIN FACİASI İÇİN ARAŞTIRMA KOMİSYONU
Adana’daki olay aydınlatılacak ve sorumlular hesabını en ağır şekilde verecektir. Olay soruşturulmaya başlanmıştır. Bugün TBMM araştırma komisyonu oluşturmak suretiyle konunun bütün yönleriyle değerlendirilmesi yapılacak.
 
KURDA OYNAMALAR VAR, EKONOMİK BELİRSİZLİK SÖYLENTİLERİ HAD SAFHADA
Kötümser olmak için çok sebebimiz olabilir. Ama biraz geniş düşünürsek kötümser olmamız için bir sebep yok. Tedbirler için kötümser düşünelim ama gelecek için kötümser olmamıza gerek yok. Yaşadığımız ortamı değerlendirmekte fayda var. 8 Kasım’dan sonra piyasalarda hareketlenme yaşıyoruz. Kurlarda oynamalar var, ekonomik belirsizlik söylentileri had safhada. Bunun arka planında ABD seçimlerinin tahminlerin dışında Trump’ın kazanması yatıyor. Trump seçim kampanyasında ABD’nin kendi içine yoğunlaşacağını anlattı. Amerika’nın son 50 yıldır ihmal ettiği altyapısını geliştirip halkın refahını artıracak çalışmalara yoğunlaşacak. Daha lokal bir bakış açısı. Bu söylem dünyada ekonomi üzerinde bir olumsuz etki yaptı ve dalgalanmalar başladı. Türkiye de bundan nasibini aldı. 8 Kasım’dan bu yana yaşananları Türkiye’ye mahsus görürsek yanlış yapmış oluruz. En fazla kayıp Meksika’da sonra Türkiye geliyor. Bizim bir ayrışmamız olduğu doğru. Doğruları konuşalım. Para birimleri yüzde 5-6 sapma yaptıysa bizimki onun iki katı. Bunun sebeplerini de biliyoruz.
 VATANDAŞLAR 2,5 MİLYAR DOLAR BOZDURDU
Türkiye son dört ayda uçurumun eşiğinden döndü. 15 Temmuz’da biz ciddi bir sarsıntı yaşamadık. Darbe başarılı olamadı ve vatandaşlar ilk gün 2,5 milyar dolar bozdurarak bankalarda sıkıntı yaşanmamasını temin etti. Endişeye gerek yok. Bunun da üstesinden geleceğiz. Türkiye ekonomisi kapalı bir ekonomi değil. Her türlü tedbiri alıyoruz. 60 ihtilalinden hemen sonra IMF Türkiye’ye yerleşti 2013 yılına kadar. 2013’ten itibaren denetlenen ekonomi olmaktan çıktık. Bu dalgalanma bir-bir buçuk ay daha devam edecek. 20 Ocak’a kadar, yeni başkanın iş başına geldikten sonra öngörülebilirlik artacak. Taşlar yerine oturacak. Seçim kampanyalarında söylenenle sorumluluk omuzlarınıza yüklenince söylemler aynı olmaz.
2017 çok daha güzel olacak. Gereken tedbirleri alıyoruz. Buna adım gibi inandığım için söylüyorum. Alçak FETÖ milletten kuruş kuruş topladığı himmetleri oluk oluk lobi şirketlerine aktarıyor. Ekonomi bozuluyor, insan hakları ihlal ediliyor, demokrasi uygulanmıyor… Her türlü alçaklığı yapmaya devam ediyorlar. 15 Temmuz’da başaramadıklarını ekonomiyle oynayarak başaracaklarını düşünüyorlar. Asla başaramayacaklar.
ÖZİLHAN: TL’DEKİ DEĞER KAYBI CANIMIZI SIKIYOR
Toplantının açılış konuşmasını TÜSİAD YİK Başkanı Tuncay Özilhan yaptı. Özilhan konuşmasında ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. Özilhan TL’nin değer kaybını ‘Canımızı sıkıyor’ şeklinde yorumlarken, değer kaybının sürmesinin enflasyona etkisinin kaçınılmaz olacağını dile getirdi. AB ile ilişkilerin gerilmiş olmasını da endişeyle izlediklerini söyleyen Özilhan,  “AB’nin bu tavrına öfke ile kalkılırsa zararla oturulur” dedi.
Özilhan,konuşmasında, “Altyapı yatırımları çok önemli ama bu yolların boş kalmaması için sevk edilecek ürün ve fabrikalara ihtiyacımız var. Mağdurlar ve küskünler geri kazanılmalı,  tüm sorunların sivil siyaset içinde çözüleceği beklentisi canlı tutulmalı…”
TÜSİAD BAŞKANI: OHAL’İN BİR AN ÖNCE KALDIRILMASINI BEKLİYORUZ