http://www.wannawatches.com

Yeni kimlik alacak vatandaşlara kritik uyarı! » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Mayıs 2024 - 16:03

Yeni kimlik alacak vatandaşlara kritik uyarı!

Yeni kimlik alacak vatandaşlara kritik uyarı!
Son Güncelleme :

30 Ocak 2017 - 14:43

E-Nüfus Sendikası Genel Başkanı Ali Kart, vatandaşların yeni kimlik alırken il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde aşırı yoğunluğa ve izdihama yol açtığını bildirdi.

Ali Kart, “Öncelikle internet üzerinden ekimlikrandevu.nvi.gov.tr ya da 199 numaralı hattan randevu alarak yanlarında 1 adet biyometrik fotoğraf ile nüfus müdürlüklerine gelmeleri hem yoğunluğa kalmadan kimliklerini almalarını hem de bizim daha hızlı ve sağlıklı hizmet vermemizi sağlayacaktır” diye konuştu.

Ali Kart, yaptığı açıklamada, 2 Ocak’tan itibaren tüm Türkiye’de dağıtımına başlanan çipli kimliklere başvuru taleplerini karşılamak için nüfus personellerinin özveriyle ve var güçleriyle çalıştığını belirtti. Yeni kimlikleri alma isteğinin şu anda nüfus müdürlüklerin de aşırı yoğunluğa sebep olduğunu ifade eden Kart, şunları söyledi: “Bu süreç yaşanırken vatandaşımızın yıllardır beklediği, özellikleri itibarıyla ilerleyen yıllarda hastane, tapu, noter ve kamu ve diğer kuruluşlar da işlem yaparken hayatın birçok alanında kolaylık sağlayacak, hizmete ulaşmamızı,güvenliği arttıracak seçim sırasında mükerrer kayıtların önüne geçecek, zamanla kullanım alanı yayılıp geliştirilecek bu yeni kimlikleri alma heyecanı, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinde aşırı yoğunluğa ve izdihama yol açtı. “

 

 

 RANDEVUSUZ VATANDAŞ İZDİHAMA NEDEN OLUYOR

Vatandaşlardan bu yoğunluğu atlatmada kendilerine yardımcı olmalarını isteyen Ali Kart, “Öncelikle internet üzerinden ekimlikrandevu.nvi.gov.tr ya da 199 numaralı hattan randevu alarak yanlarında 1 adet biyometrik fotoğraf ile nüfus müdürlüklerine gelmeleri hem yoğunluğa kalmadan kimliklerini almalarını hem de bizim daha hızlı ve sağlıklı hizmet vermemizi sağlayacaktır.” diye konuştu.

 

1 PERSONELE 20 BİN VATANDAŞ DÜŞÜYOR

Türkiye genelinde 11 bin 511 nüfus personeli kadrosunun var olduğunu ve bunun 8 bin 559’unun dolu, 2 bin 952 kişilik kadronun da boş olduğunu ifade eden Kart, “Yüzde 25 kadro boşluğu nedeniyle bazı ilçelerde 1 personele neredeyse 20 bin vatandaşımız düşüyor. Bu ise hem hizmet kalite eksikliğine hem de vatandaş memnuniyetsizliğine sebep olmakta. Eksiklere rağmen vatandaşlarımızın bu güzel hizmetin ulaşmasını sağlamak adına elimizden gelenin daha fazlasını yaparak çalışıyoruz.” dedi

 

Kimliklerin ücretleri ile ilgili bilgi verilen açıklama ise şöyle, “Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL’dir.”