http://www.wannawatches.com

Yıldız Teknik, hayalet denizaltı üretecek » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2024 - 04:44

Yıldız Teknik, hayalet denizaltı üretecek

Yıldız Teknik, hayalet denizaltı üretecek
Son Güncelleme :

01 Şubat 2017 - 15:35

YTÜ, SAT komandoları için 4 kişilik denizaltı intikal aracı (SDV) üretecek. TSK, proje için elindeki mini İtalyan denizaltısının prototipini üniversiteye hibe etti.

İLKER AKGÜNGÖR

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) TSK’nın en gözde birliklerinden biri olan Sualtı Taarruz Komandoları (SAT) için SDV (Swimmer Delivery Vehicle) olarak bilinen denizaltı intikal aracı üretecek. Sızma faaliyetleri için kullanılan ve mini denizaltı olarak bilinen SDV’ler üniversitenin yürüteceği projeyle milli olarak TSK‘ya verilecek.

HAFİF KUSURLU

Projeyi yürütecek YTÜ Deniz Araştırmaları Merkezi’nin Direktörü Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, VATAN’a şu bilgileri verdi: “Mini denizaltıya yönelik SAT Grup Komutanlığı için ihaleye çıkılmış. İtalyan Cosmos firması ürünü geliştirmiş. Fakat Deniz Kuvvetleri’nin bazı testlerini geçemediği için atıl kalmış. Bu SDV derine daldığında ilerlerken stabil gidemiyor. Derinde seyrederken yunuslama hareketi dediğimiz dalgalanmayı yaptığı için ‘hafif kusurlu’ olarak tanımlanıyor. Cosmos çeşitli ekipmanlar eklemiş ama istenilen düzeye gelmemiş.”


MİLLİ VE YERLİ OLACAK

“Mini denizaltı Deniz Kuvvetleri envanterine giremediği için ya hibe edilecek ya da hurdaya çıkarılacaktı. Biz de AR-GE yapmak için talip olduk. Bu sorunları tespit edip, bunları düzelttikten sonra güncelleyerek üretmeye çalışacağız. SAT Grup Komutanlığı denizaltıyla birlikte tüm ekipmanları ve dökümanları bizimle paylaştı. Şu an inceleme aşaması devam ediyor. Sonrasında projeyi SSM’ye sunmayı, bir sonraki aşamada ise bir firma ile birlikte ihtiyaç kadarını milliolarak yerli imkanlarla üretmeyi planlıyoruz. Proje için çeşitli firmalarla görüşüyoruz.”

100 METREYE KADAR İNİYOR

SAT komandoları için alınan ‘Cosmos CE4F’ SDV, 8.55 metre boya sahip ve tam teçhizatlı 4 askeri personel taşıyabiliyor. Çalışma derinliği 60 metre olan mini denizaltı, maksimum 100 metre derinliğe inebiliyor. Azami hızı 7.5 knot olan SDV, 820 kg faydalı yük, 1 büyük deniz mayını ya da 8 mini torpido taşıyabiliyor. Araçta navigasyon sistemiyle birlikte engelleme ve önleme faaliyeti yapan sonar bulunuyor. Sessiz çalışması ve boyutları nedeniyle sonar ve radarlara yakalanmayan SDV’lerin benzerlerini ABD, Rusya ve Çin gibi ülkeler kullanıyor.

Vatan