Dikkat! Süper Ay Geliyor. Süper Ay nedir? | Kamu Bilgi
SON DAKİKA

Dikkat! Süper Ay Geliyor. Süper Ay nedir?

Bu haber 13 Kasım 2016 - 20:26 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Süper Ay 14 Kasım Pazartesi günü kendisini gösterecek

İçinde bulunduğumuz Yüzyılın en büyük Süper Ay’ını 14 Kasım günü görebileceğiz. Bu günde Ay gezegenimize bir daha hiç bu kadar yakın olmayacak.

Peki Süper Ay’ı nasıl gözlemleyebiliriz?

Süper Ay’ı gözlemlemek için herhangi bir şey yapmaya gerek yok. Süper Ay çıplak göz ile görülebilecek büyüklük ve parlaklıkta olacak. Uzmanlar Süper Ay’ı gözlemlerken ekstra bir önlem almaya da ihtiyaç olmadığını belirttiler ancak teleskobu veya dürbünü olanlar daha şanslı.

Süper ay nedir?

Yörüngesinin özel şekli sebebiyle Dünya’ya olan mesafesi dönem dönem değişmektedir. Süper Ay, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu dönemdir. Ay, Yerberi’de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

BİR SONRAKİ SÜPER AY 2034’TE

Süper Ay Türkiye’de görünecek mi?

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yok. Süper Ay’ın ülkemizden görülebileceği iddia ediliyor  ancak NASA hangi ülkelerin Süper Ay’ı görebileceği listesine yayınlamadı. Liste yayınlanır yayınlamaz sitemizde bulabilirsiniz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x