http://www.wannawatches.com

Dikkat! Süper Ay Geliyor. Süper Ay nedir? » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Mayıs 2024 - 16:25

Dikkat! Süper Ay Geliyor. Süper Ay nedir?

Dikkat! Süper Ay Geliyor. Süper Ay nedir?
Son Güncelleme :

13 Kasım 2016 - 20:26

Süper Ay 14 Kasım Pazartesi günü kendisini gösterecek

İçinde bulunduğumuz Yüzyılın en büyük Süper Ay’ını 14 Kasım günü görebileceğiz. Bu günde Ay gezegenimize bir daha hiç bu kadar yakın olmayacak.

Peki Süper Ay’ı nasıl gözlemleyebiliriz?

Süper Ay’ı gözlemlemek için herhangi bir şey yapmaya gerek yok. Süper Ay çıplak göz ile görülebilecek büyüklük ve parlaklıkta olacak. Uzmanlar Süper Ay’ı gözlemlerken ekstra bir önlem almaya da ihtiyaç olmadığını belirttiler ancak teleskobu veya dürbünü olanlar daha şanslı.

Süper ay nedir?

Yörüngesinin özel şekli sebebiyle Dünya’ya olan mesafesi dönem dönem değişmektedir. Süper Ay, Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu dönemdir. Ay, Yerberi’de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

BİR SONRAKİ SÜPER AY 2034’TE

Süper Ay Türkiye’de görünecek mi?

Konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yok. Süper Ay’ın ülkemizden görülebileceği iddia ediliyor  ancak NASA hangi ülkelerin Süper Ay’ı görebileceği listesine yayınlamadı. Liste yayınlanır yayınlamaz sitemizde bulabilirsiniz.