Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bedelli Askerlik Çıkacak Mı? Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Açıkladı

Milli Savunma Bakanı Fikri

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık çeşitli açıklamalar yaparak merak edilen bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağı konusunda açıklık getirdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık HaberTürk’te katıldığı bir programda bedelli askerlik konusunda önemli açıklamalar yaptı. Bakan Işık, Uzun zamandır gündemde olan bedelli askerliğin çıkıp çıkmaması konusuna açıklık getirdi.
Bakan Işık’tan Bedelli Askerlik Açıklaması:
Bedelli askerlik kısa ve orta vadede gündemimizde yok. Terörle mücadele ediyoruz ayrıca Fırat Kalkanı Harekatını yürütüyoruz. Bir tarafta kendi canlarını hiçe sayarak vatani görevini yapan askerler varken, bedelli askerliği konuşmamız mümkün değil. Şartlar değişirse ben bir şey diyemem.
Türkiye’nin yeni savunma konseptine ihtiyacı var. Tehdit önceliklerine göre Türk Silahlı Kuvvetlerinin yeni bir yapılanmaya gitmesi gerekiyor. Konu ile ilgili olarak kaç kişilik orduya ihtiyaç var, söz konusu birlikler nerede konuşlandırılacak, minimum sayı ne olacak.
Bunlara göre her yıl belli bir askere ihtiyacımız olacak, fazlası olursa bedelli düşünülebilir. Bunun birkaç sene alacağını düşünüyorum. Gençlere tavsiyem meşru mazereti olmayanlar askerliğe başvurularını yapmaları.
KamuBilgi.com Yorum:
İki bakanın yani Fikri Işık ve Veysi Kaynak’ın açıklamalarına göre bedelli askerliğin terörle mücadele konusunda şehit yakınlarını üzeceği ve toplumda olumsuz algı oluşturacağı izleniminde oldukları görülmekte. Yani bedelli askerliğin çıkması için hayatın normal akışına dönmesi şart. Hayatın normal akışına dönmesi kısa ve orta vadede zor gibi görünüyor. Eğer uzun vadede değişiklik olursa bedelli askerliğe olumsuz bakmadıkları görülmekte.
Geçmiş dönemlere bakıldığında ise bedelli askerlik kesinlikle çıkmayacak dendiği halde bedelli askerliğin çıktığını görüyoruz. Bakan Işık’ın bedelli uzun vadede çıkmayacak dememesi yinede bir umut ışığı doğurmuştur. Ancak bu uzun vade ne kadar sürer kestirilmesi şu şartlarda zor.
Ayrıca Sn Bakan’ın konuşmalarından profesyonel ordu çalışmalarının olduğunu çıkarabiliriz
Tavsiye:
Bedelli askerlik isteyenlerin en büyük sıkıntısı bakıma muhtaç hastası olması veya bakmakla yükümlü ailesi olması. Bu durumda iki seçenekle bu sıkıntılar ortadan kaldırılabilir.
1- Sadece bu kişilere bedelli askerlik çıkartılması
2- Her durumda askere alınacaklarsa bu kişiler askerde iken sıkıntılarının devlet yardımıyla giderilmesi

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile Haberlere daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.