http://www.wannawatches.com

BOZDAĞ'DAN İŞKENCE İDDİALARINA YANIT » Kamu BilgiKamu Bilgi

24 Mayıs 2024 - 10:39

BOZDAĞ’DAN İŞKENCE İDDİALARINA YANIT

BOZDAĞ’DAN İŞKENCE İDDİALARINA YANIT
Son Güncelleme :

14 Ekim 2016 - 17:56

Nitelikleriniz istediğiniz pozisyona uygun, özgeçmişiniz tam tamına örtüşüyor. Başvuru yapıyorsunuz, haftalar geçiyor ama arayan yok. Sorun nerede? Sizde mi karşı tarafta mı? 5 farklı sektörden uzmanlar adaylarla CV ipuçlarını paylaşıyor.

5-sektor

Kişisel özellikler, eğitim, yetenek ve kariyer hedefleri başvurulan pozisyona tamamen uygun olsa da bazen aday beklediği olumlu cevabı alamıyor, hatta hiç bir geri dönüş gerçekleşmiyor. Totaljobs tarafından yapılan araştırmaya göre beş farklı sektörden İnsan Kaynakları uzmanları bu durumun en büyük nedeninin CV’nin kişinin başvurduğu sektöre uygun olmamasıyla ilgili olduğunu belirtiyor. Uzmanlar adaylarla CV’lerinin etkisini artırmak amacıyla bazı sektörel püf noktaları paylaşıyor.

İşte uzmanlardan CV ipuçları:

Finans

Eğer başvurulan pozisyon finans departmanıyla doğrudan ilişkiliyse uzmanlar adayların öncelikle açık, iyi yapılandırılmış ve özet bilgi içeren bir CV’si olması gerektiğini belirtiyor. Uzmanlar önce genel olarak göz gezdirdikleri CV’nin yapısının kişinin düşünme ve strateji yönünü yansıttığını, bu anlamda organize bir CV’si olan adayın dikkat çektiğini vurguluyor. Sadece CV güçlü gözüksün diye eklenen ilgisiz bilginin ise negatif izlenim yarattığını belirten uzmanlar, anahtar sorumlulukların veya deneyimlerin öne çıktığı bir metin yapısı olması gerektiğinin üzerinde duruyor. Bu bilgilere göre ekstra bilgiler de mutlaka finans sektörüne transfer edilebilecek nitelikteyse CV’de yer almalı.

Reklamcılık

Dünyaca ünlü reklam ajansı Ogilvy’den İnsan Kaynakları uzmanları kısa bir kişisel bilgi, pozisyona yönelik anahtar beceriler ve deneyimin CV’nin en başında belirtilmesinin her zaman iyi bir başlangıç olduğunu belirtiyor. İK uzmanları hataların CV’ye odaklanma ve devamını merak etme noktasında motivasyonu düşürdüğünü, özellikle reklamcılık alanında kötü sunumun, görsel ve metin hatalarının kararı doğrudan etkilediğini vurguluyor. Reklamcılık sektöründe öne çıkan bir diğer özellikse yaratıcılıkla ilgili. Uzmanlar doğal olarak yaratıcı başvuruların, yaratıcı CV’lerin daha çok dikkate alındığını söylüyor.

Turizm

Uzmanlar dev bir sektör olan turizm başvurularının diğer sektörlere göre çok daha yoğun olduğunu ve dünyanın dört bir yanından başvuru gelebildiğini belirtiyor. Booking.com’dan İK uzmanları bu yoğunluk içerisinde iyi yapılandırılmış, az ama öz bilgi içeren özgeçmişlerin dikkate alındığını vurguluyor. İnsan Kaynaklarının bu alandaki CV’lere kısa süre ayırması CV’nin öne çıkması için gerçekten kısa ama dikkat çekici olması gerektiği gerçeğini de gündeme getiriyor. Uzmanlar bu özet bilgilerin temel olarak deneyim, konuşulan diller ve eğitimden oluştuğunu da ekliyor.

Eğitim

Bir diğer kapsamlı sektör olan eğitimde ise anahtar kelimelerin ve son dönemde hakim olunan teknoloji ve uygulama bilgisinin öne çıktığını belirten uzmanlar, “kolay okunan ama içeriği zengin” CV’lerin dikkat çektiğini belirtiyor. Uzmanlar eğitimde özellikle deneyim kısmının çok önemli olduğunu, kişinin staj da olsa deneyimini iyi ifade etmesi gerektiğini söylüyor.

Hizmet

Hizmet sektörü de işe alımın zor olduğu, kompleks ve büyük sektörler arasında yer alıyor. Sektörde çoğunlukla işe alımın kademeli, uygulamalı ve uzun bir süreç olduğunu belirten uzmanlar bu kademeleri kolaylaştıran, okunması kolay, özet ve ilgisiz detay içermeyen özgeçmişlerin sürece iyi bir başlangıç yapmak anlamına geldiğini söylüyor. Uzmanlar kişinin eğer turizmle bir bağlantısı varsa başka bir sektörle ilgili deneyimlerine de mutlaka yer vermesi gerektiğini vurguluyor.