http://www.wannawatches.com

ÖSYM'nin son 15 yılda yaptığı sınavlara inceleme » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Nisan 2024 - 13:27

ÖSYM’nin son 15 yılda yaptığı sınavlara inceleme

ÖSYM’nin son 15 yılda yaptığı sınavlara inceleme
Son Güncelleme :

13 Ocak 2017 - 14:11

FETÖ / PDY kapsamında yürütülen sınav yolsuzluklarıyla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Bakanlar Kurulu’ndan alınan karar ile ÖSYM’nin son 15 yıl yaptığı sınavlara yönelik bilgisayar kayıtlarını inceleyecek.

FETÖ’nün ÖSYM’nin sınav sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturma kapsamında, ÖSYM’nin son 15 yıldaki sınav sorularının bulunduğu bilgisayarların imajlarını ve bu bilgisayarların log kayıtlarını incelemek üzere Bakanlar Kurulundan izin aldığı öğrenildi.

Üniversiteye giriş, kamuya yerleşme ve kamuda yükselmeye ilişkin sınav sorularının önceden ele geçirilmesiyle ilgili soruşturma yürüten başsavcılık, FETÖ’nün ÖSYM’nin yaptığı son 15 yılın sınav sorularını çaldığı yönünde araştırma yapıyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, üniversiteye giriş, kamuya yerleşme ve kamuda yükselmeye ilişkin toplam 20 sınavla ilgili soruşturma yürütüyor. Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görev yapan cumhuriyet savcısıları, bu sınavlarda soruların FETÖ/PDY tarafından sızdırılıp sızdırılmadığını ve başka usulsüzlükler yapılıp yapılmadığını araştırıyor.

Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosunda görevli savcılar tarafından yürütülen soruşturmalarda, FETÖ’nün soruları nasıl sızdırdığını tespit etmek için Bakanlar Kurulundan izin alındı. Savcılık, FETÖ üyelerinin soruların yüklendiği bilgisayarlarda ek program atarak, bu program yardımıyla bilgilerin tanışabilir belleklere yüklediği yönünde araştırmalar yapıyor.

Başsavcılığın mercek altına aldığı sınavlar şunlar:

 

/ 2009 Polis Koleji Sınavı

/ 2010 SHÇEK Müfettiş Yardımcılığı Sınavı:

/ 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Sınavı

/ 2010 KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı

/ 2011 Adalet Bakanlığı Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı

/ 2012 KPSS

/ 2012 Adli Yargı Hakim ve Savcı Seçme Sınavı

/ 2014 LYS

/ Komiser Yardımcılığı Sınavları: 2005-2013 arası

/ 2012 Polis Akademisi Sınavı

/ 2012 Astsubaylık Sınavı

/ 2014 Adalet Bakanlığı İdari Yargı Hakim Adaylığı Sınavı:

 

 

Bu dönemlerde sınavlara girerek yüksek başarı gösteren adayların arasında çok sayıda kişinin, FETÖ’nün haberleşmek için kullandığı ‘Bylock’ programı kullandığının da tespit edildiği belirtildi.