http://www.wannawatches.com

Anayasa değişiklik teklifi ile ilgili önemli gelişme! » Kamu BilgiKamu Bilgi

21 Haziran 2022 - 18:03

Anayasa değişiklik teklifi ile ilgili önemli gelişme!

Anayasa değişiklik teklifi ile ilgili önemli gelişme!
Son Güncelleme :

02 Şubat 2017 - 22:43

Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi.

Günlerdir konuşulan, tartışılan anayasa değişikliği teklifiyle ilgili gelişme yaşandı. Meclis’ten geçen Anayasa değişikliği teklifi onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildiği öğrenildi

Son günlerde Türkiye’nin gündemine oturan anayasa değişikliği teklifi defalarca konuşuldu, tartışıldı. Fikir ayrılıkları nedeniyle Meclis’te kavgalar yaşandı, sonunda onaydan geçti. Meclis kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Anayasa değişikliği onay için Cumhurbaşkanlığı’na gönderildi. Peki anayasa değişikliği teklifi maddeleri neler? İşte anayasa değişikliği 18 madde ile ilgili detaylar…

“Cumhurbaşkanlığı sistemini” içeren, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Cumhurbaşkanlığına gönderildi.

18 maddelik Kanun, TBMM Kanunlar ve Kararlar Başkanlığınca son okumaları yapıldıktan sonra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın tarafından imzalandı.

 

Kanunda neler var?

/milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

/Kanuna göre, milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak,

/TBMM ve cumhurbaşkanı seçimleri 5 yılda bir aynı gün yapılacak.

/Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek.
/Cumhurbaşkanlığına, siyasi parti grupları, en son yapılan genel seçimlerde toplam geçerli oyların tek başına veya birlikte en az yüzde 5’ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.

/Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak. Bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri ile teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile düzenlenecek.

/Cumhurbaşkanı hakkında, bir suç işlediği iddiasıyla TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğunun vereceği önergeyle soruşturma açılması istenebilecek.

/TBMM, üye tam sayısının 5’te 3 çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek. TBMM genel seçimi ile cumhurbaşkanı seçimi birlikte gerçekleştirilecek.