http://www.wannawatches.com

Erdoğan anayasa değişikliğini onayladı. Şimdi ne olacak » Kamu BilgiKamu Bilgi

27 Mayıs 2024 - 12:48

Erdoğan anayasa değişikliğini onayladı. Şimdi ne olacak

Erdoğan anayasa değişikliğini onayladı. Şimdi ne olacak
Son Güncelleme :

10 Şubat 2017 - 16:19

Anayasa değişikliği resmi gazetede yayınlandıktan 60 gün sonraki ilk pazar referandum yapılacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişiklik teklifini onayladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız, 6771 sayılı “Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”u, Anayasanın 175 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince halkoyuna sunulmak üzere yayımlanması için Başbakanlığa göndermişlerdir.” denildi.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDIKTAN SONRA 60 GÜN İÇİNDE REFERANDUM

Anayasa değişiklik teklifi Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra 60 gün içerisinde referandum yapılacak.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı’nın Anayasa değişikliğini onaylamasıyla ilgili Hükümet’ten ilk açıklama Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’tan geldi.

YSK‘DAN AÇIKLAMA

Öte yandan, YSK’dan referandumla ilgili ilk açıklama geldi. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, referandum kararı ile ilgili açıklama için kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasını beklediklerini söyledi.

REFERANDUM NE ZAMAN?

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın anayasa değişiklik kanununu onaylamasıyla birlikte bundan sonra gözler Yüksek Seçim Kurulundadır. Yüksek Seçim Kurulu, muhtemelen 16 Nisan tarihini uygun görerek 60 gün içinde seçim yapılmasıyla ilgili kararını önümüzdeki günlerde verecektir” dedi.

Numan Kurtulmuş’un Afyon’da yaptığı açıklamalardan bazıları şöyle:

“Biz milletimizin buna evet diyeceğine inanıyoruz. İstikrarlı bir yönetim modeline Türkiye’nin geçeceğine inanıyoruz. Bu oylama rejimin mahiyetiyle ilgili bir oylama değildir. Buradaki yanlış anlamaları, yanlış anlatmaları ortadan kaldırmamız lazım. Cumhuriyet ve nitelikleri konusunda en ufak bir tartışma sözkonusu değildir, böyle bir teklif sözkonusu değildir. Halkın önüne gelecek olan anayasa değişiklik paketiyle ilgili olarak rejimle ilgili herhangi bir şey ihsas edilmemiştir. Şimdiden seçimler hayırlı olsun. Seçim kampanyası bir şenlik havasında geçsin. Karşı tarafı ötekileştirmeden, hakaret etmeden, maksadını aşan sözler söylemeden bu kampanyayı inşallah yürütelim. Türkiye demokrasisinin önemli bir sınavını daha vermiş olalım. İnşallah 16 Nisan akşamı Türkiye yeni bir dönemin başlangıcını yapacaktır. ”

 

BİNALİ YILDIRIM’DAN AÇIKLAMA

Başbakan Binali Yıldırım Nevşehir’ de Cuma namazı çıkışı referandum konusunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yıldırım;” Cumhurbaşkanımız Anayasa değişikliğini onayladı dolayısıyla halk oylaması diğer adıyla raferandumun tarihide netleşti. İnşaallah 16 Nisan tarihinde referandum yapılacak. Meclisin hallettiği Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bu değişiklik vatandaşlarımız tarafından da nihai tasdiki yapılacak onayı verilecek ve böylece yürürlüğü girmiş olacak. Memleketimizin milletimizin geleceği için güzel bir adım atıldığını düşünüyoruz.

Başbakan Binali Yıldırım rus uçağının türk askerlerini vurmasıyla ilgili ise; Kremlinin açıklamaları dün karşılıklı yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Putin görüştüler Bunun bir kaza olduğunu duydukları üzüntüyü en açık bir şekilde ifade ettiler Bundan sonra benzer kazaların yaşanmaması için de gerekli koordinasyon ve birlikte çalışmak için her türlü tedbir alınacak. Şehitlerimize allahtan rahmet gazilerimize yaralılara acil şifalar diliyoruz” dedi.