http://www.wannawatches.com

REFERANDUMDA EVET'İN 3 BÜYÜK KAYBI » Kamu BilgiKamu Bilgi

16 Haziran 2024 - 22:04

REFERANDUMDA EVET’İN 3 BÜYÜK KAYBI

REFERANDUMDA EVET’İN 3 BÜYÜK KAYBI
Son Güncelleme :

01 Şubat 2017 - 20:12

Referandum’da kararsız ve morali bozuk olan seçmenlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Kararsız olan şeçmenler için EVET veya HAYIR çıkması pek bir şey farkettirmiyor. Yani EVET çıksa da olur HAYIR çıksa da olur diyen büyük bir kitle var. Bunun yanında referandumda HAYIR diyecek olup EVET’e yakın olan bir kısım kişilerin olduğu gibi, EVET diyecek olup HAYIR’a yakın olan kişiler olduğunu da gözlemliyoruz. Bu kişilerin oylarını EVET veya HAYIR yönünde vermesi pek birşey farkettirmiyor

Peki pamuk ipliğiyle EVET’e bağlı olanlar nasıl HAYIR der?

Üç büyük kitle var bu durumda olan

1.KİTLE Memurlar ve Öğretmenler:

Bilindiği gibi memurlar son dönemde büyük bir telaş içinde. İçlerinde Çok eskiden FETÖ’ye yardım etmiş, gazetesine veya derdisine abone olmuş, çocuğunu okullarına göndermiş kitleden bahsediyorum. Bunlar ne kadar da 17-25 Aralık sonrası tarafını seçse de Acaba? korkusu hep içlerinde olan bir kitleden bahsediyorum. Çünkü Olağanüstü Hal’de Çevrelerinde görülen tutuklama ve görevden almalar onları etkilediği gibi, görevden alınanların ise suçum yok diye itiraz etmeleri onları etkilemiş durumda. İtirazlar gerçekçi olmasa da durum böyle

Öğretmenler ve Öğretmen adayları ise EVET oylarıyla birlikte güçleneceğini düşündüğü hükumetin Mülakat ve Sözleşmeden vazgeçmeyeceği korkusu yaşıyor. Çakılı görev de onları fazlasıyla rahatsız etmiş durumda.

Memur alımlarındaki mülakatlar eskiden beri yapılsa da, KPSS puanının çoğu memuriyette hiçe sayılacak derecede düşük olması memur adaylarını rahatsız etmiş durumda.

Bütün bunların sonucunda diyoruz ki Vatan Millet için EVET desek de insanların huzursuzluğunu görmezden gelmek ve referandum öncesi bu yönde adımlar atmamak büyük bir fırsatı teptirebilir.

2.KİTLE Kadro bekleyen taşeronlar,

Kendilerine kadro sözü verilen taşeronlar kendilerine verilen kadrodan çok niteliğini konuşuyorlar. Yani kimse kadro verilecek mi derdinde değil, çünkü söz verilmiş durumda. Kadro nasıl verilecek, güvence nasıl olacak, işten atılma olacak mı, maaş nasıl olacak, özlük hakları nasıl olacak bunlar konuşuluyor. Eğer istenilen düzeyde olmazsa, bunlar da pamuk ipliğiyle bağlanmış EVET oyunu değiştirebilir nitelikte. Tabiiki içlerinde Her durumda EVET diyenler vardır ancak dikkat edilmesi gereken büyük bir sorunu dilegetirmek için bunu ifade ediyoruz.

3.KİTLE Bedelli askerlik bekleyenler,

Askere işinden dolayı veya değişik nedenlerle geç gitmek isteyenler rapor alıp bu zamanı esnetebiliyordu. Ancak şu an bu imkanları ellerinde olmadığı gibi işten atılma tehlikesi yaşıyorlar. Sosyal medyada çok sıkı bir şekilde örgütlenen bu gurubun ise çok ciddi bir kitleye sahip olduğunu biliyoruz. Ancak Hükumet haklı olarak buna karşı çıkıyor. Çatışma ortamının ve terörün arttığı dönemde şehit ailelerinin tepkisini çekmek istemiyor. Yani iki arada kalmış durumda. İki taraftan biri üzülecekse, bu bedelli askerlik bekleyenler olmalı yönünde düşence hakim.

 

Bütün bunların sonucunda diyebiliriz ki bu saydığımız 3 kitle en az 1 milyonluk oyu hareket ettirecek nitelikte. Hükumetin bu yönde adımlar atması EVET’i güçlendirecektir.

Yani:

1- Güven ortamı

2- Rahatlatıcı reel adımlar

3- Gönül alma, kırmadan açıklama yapma

4- Bazı kesimlerce dayatma olarak görülen durumlardan vazgeçme (Sözleşme, mülakat, Çakılı görev)

 

kamubilgi.com