http://www.wannawatches.com

ÖSYM'den 2017 KPSS ve ÖABT adayları için duyuru! » Kamu BilgiKamu Bilgi

16 Haziran 2024 - 22:34

ÖSYM’den 2017 KPSS ve ÖABT adayları için duyuru!

ÖSYM’den 2017 KPSS ve ÖABT adayları için duyuru!
Son Güncelleme :

03 Ocak 2017 - 16:32

2017 KPSS ve ÖABT adayları için Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) bir duyuru yayınladı. KPSS ve ÖABT sınavlarında değişiklik yapıldı. İşte detaylar…

 

ÖSYM’nin konuyla ilişkin duyurusu şu şekilde:


“2017 KPSS ve ÖABT’de yapılan değişiklikler aşağıda adayların bilgisine sunulmuştur:

KPSS’de Ekonometri Testi yer almayacaktır.

KPSS Puan Türleri ekteki şekliyle yeniden belirlenmiştir. (EK 1)

Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç test olarak uygulanacaktır.  Değerlendirmede, adayın en az bir ham puanı bulunmayan testlerin ağırlıklandırıldığı puan türleri hesaplanmayacaktır.

2017 yılında ÖABT; Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik (Lise), Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil (İngilizce), Rehber Öğretmen, Sınıf Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği alanlarında yapılacaktır.

MEB tarafından, ÖSYM’ce ÖABT kapsamında sınav yapılmayan yabancı dillerde (Almanca, Arapça, Çince, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Rusça) öğretmen atamalarında, ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) sonuçlarından oluşturulan KPSS120 puan türü kullanılacaktır. Bu puanın hesaplanmasında ilgili yılda alınan YDS İlkbahar Dönemi sonuçları kullanılacaktır.

KPSSP120 puanın hesaplanmasında testlerin ağırlığı aşağıdaki şekilde olacaktır.”

logo3
Adaylara önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Ek-1 Puan Türleri için: TIKLAYINIZ