http://www.wannawatches.com

Öğrencilere asgari ücretin üzerinde burs! » Kamu BilgiKamu Bilgi

17 Nisan 2024 - 06:23

Öğrencilere asgari ücretin üzerinde burs!

Öğrencilere asgari ücretin üzerinde burs!
Son Güncelleme :

07 Ocak 2017 - 19:49

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç: “102 Bin Projesi adında bir proje başlattık. Asgari ücretin üzerinde bir burs veriyoruz. Türkiye’nin öncelikli alanlarında ve özel sektörde de ihtiyaç duyulan alanları seçiyoruz. Bir taraftan akademiyi beslerken, diğer taraftan da doktoralı insan ihtiyacı karşılanacak. Bir başka ilke daha imza atıp YÖK Sanayi Bursu vermeye başlayacağız. Hangi alanlarda vereceğimizi de sanayi belirleyecek”

 

YÖK’ün düzenlediği “Darbelerin Toplumsal Maliyeti” konulu panelde konuşan Saraç, darbenin iş ve akademik dünya tarafından ele alınmasının konunun daha iyi kavranmasını sağladığını ifade etti.

İşte Saraç’ın bahsettiği konuşmalardan bazı kesitler:

YÖK olarak, nitelik bilgi ve insana büyük önem veriyoruz, nitelikli bilginin üretilmesi için yeni düzenlemeler yaptık, nitelikli iş gücünün üretilmesi ve bunun da sanayiye aktarılması yönünde birtakım girişimlerimiz var

102 Bin Projesi adında bir proje başlattık.

Asgari ücretin üzerinde bir burs veriyoruz.

Türkiye’nin öncelikli alanlarında ve özel sektörde de ihtiyaç duyulan alanları seçiyoruz.

Bir taraftan akademiyi beslerken diğer taraftan da doktoralı insan ihtiyacı karşılanacak.

Bir başka ilke daha imza atıp YÖK Sanayi Bursu vermeye başlayacağız. Hangi alanlarda vereceğimizi de sanayi belirleyecek.

Buhranlı bir dönemden geçsek de ümitsizliğe kapılmamamız gerekiyor. Her bir kurum ve şahıs, üzerine düşen asli görevi yerine getirmelidir.

YÖK olarak, bilginin daha nitelikli olmasına ve bilgi üretmeye odaklanmalıyız. Özel sektörün yatırımlarına devam etmesi lazım. Bizim bu iki şeyi nasıl entegre edeceğimize çalışmamız lazım. Türkiye’ye bu şekilde yararlı oluruz.

 

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın bazı konuşmaları:

“Darbeleri, başarılı olanlar ve girişimler olarak ikiye ayırıyoruz. Başarılı olan darbelere baktığımızda maalesef akademisyenler var. Bunlar bu darbe sayesinde güç kazanıyorlar.

Cemal Madanoğlu’nun kendi ağzından dinledim; Adnan Menderes’in idam edilmesini ilk kez onlara söyleyen üniversite profesörleridir. Oysa biz aydınlar olarak, siyasilerin görmediği çözümleri görüp, topluma katkı sunmalıyız. Bu sıkıntıları aşmamızı sağlayacak başlıca güç akademik kadrolardır.

Üniversiteler topluma yön verecek, öncülük edecek güce sahiptir. Bunun için deneyimli kadrolar yetiştirmeliyiz. Bunun için de arka arkaya çok sayıda önemli proje de YÖK sayesinde hayata geçiriliyor.”

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren, darbelerin toplumlar üzerinde çok karmaşık maliyetleri olduğunu belirterek, en büyük sorunun ekonomide görüldüğünü, onu sosyal ve kültürel alanın takip ettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Ekren,

“Çalışan ve üreten şirketlerin karar verme süreçleri değişmeye başlıyor. Şirketlerin harcama yaparken elbette bir programları var ama içinde bulundukları durumdan etkileniyorlar. Aynı şekilde bireylerin de tüketim alışkanlıkları değişiyor.”

“Darbelerin maliyeti elbette olacak. Zaten olması için yapılan bir süreç. Devam eden bir süreci bir şekilde başka bir platforma taşıma süreci. Darbelerin olumsuzluklarını önlemek için Türkiye’nin performansı ve kapasitesini artıracak ulusal bir tasarım sürecinin, toplumun tüm paydaşları tarafından inşa edilmesi gerekiyor. Bu hem darbelerin maliyetini azaltacak hem de kültürel ve toplumsal bağı güçlendirecektir.” dedi

 

Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik,

“15 Temmuz darbesine kadar Cumhuriyet tarihindeki diğer darbelerin kamu vicdanında az da olsa bir taraftar bulduğunu ancak 15 Temmuz’un çok menfur bir yanı var ve toplumun hiçbir kesiminden destek görmedi” dedi

“Bu sağlam coğrafya, 15 Temmuz’da bir parçalanma noktasına geldi.”

“Bunlara rağmen biz hala ayaktayız. Bu kadar kötümserlik içinde işin iyi tarafını görüyor ve geleceğe gülümseyerek bakıyorum. Birlik ve beraberliğimizi korursak, Türk insanının çalışkanlığına güvenirsek ve hedefe kilitlenirsek, bu ülke 15 Temmuz darbe girişiminin etkisinden kurtulup ayağa kalkacaktır.”