http://www.wannawatches.com

İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILACAK MIKamu Bilgi

16 Haziran 2024 - 20:51

İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILACAK MI

İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILACAK MI
Son Güncelleme :

06 Ocak 2017 - 1:39

Katıldığı bir programda “İncirlik Üssü’nü kapatma hakkımız var” ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İbrahim Kalın’ın bu sözlerinin ardından ABD konuyla ilgili endişe duymuş ve ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Peter Cook, “ABD ve ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun İncirlik’i kullanmasından dolayı minnettarız ve bunun devam etmesini umuyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise gündeme gelen İncirlik Üssü’yle ilgili olarak BM Genel Sekreteri Guterres görüştü ve açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’de BM Genel Sekreteri Guterresile görüşme yaptı.

Çavuşoğlu, “İncirlik Üssü’nün kapatılması gündemimizde yok” dedi.

İncirlik üssü ne zaman ve niçin kuruldu? (wikipedia.org)

İncirlik Hava Üssü’nün kurulması kararı Aralık 1943 İkinci Kahire Konferansı sırasında alınsa da inşaatı İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra başladı. Amerikan Ordusu Mühendisler Kolordusu 1951 baharında İncirlik Hava Üssü inşaatına başladı. ABD Hava Kuvvetleri, başlangıçta orta ve ağır bombardıman uçakları için acil evreleme ve kurtarma yeri olarak kullanmayı planladı. Türk Genelkurmay ve ABD Hava Kuvvetleri Aralık 1954 yılında yeni Hava Üssü için ortak kullanım anlaşmasını imzaladı. 21 Şubat 1955 tarihinde, Hava Üssü’nün resmi adı olarak Adana Hava Üssü seçildi. Hava Üssü’nün konuk birimi olarak 7216. Hava Üssü filosuydu. Bu Hava Üssü 28 Şubat 1958 tarihinde “İncirlik Hava Üssü” adını almıştır. 15 Eylül 1997’de Kuzey Irak’a düzenlenen Operasyon Kuzey İzleme’de 39. Hava Kanat Komutanlığındaki mülkleri desteklemek ve komuta etmek için kullanılır hale getirildiği belirtildi.