http://www.wannawatches.com

EN SOSYAL VALİLERİMİZ » Kamu BilgiKamu Bilgi

20 Haziran 2022 - 19:47

EN SOSYAL VALİLERİMİZ

EN SOSYAL VALİLERİMİZ
Son Güncelleme :

07 Aralık 2018 - 21:04

TÜRKİYE’NİN EN ‘‘SOSYAL’’ VALİLERİ

Sosyal medyada ne yapıyoruz?
Günümüzde kişilerin birbirleriyle yaptığı diyaloglar ve paylaşımların önemli bir bütününü artık sosyal medya sağlamaktadır.

Sosyal medya neden önemli?
En önemli unsuru iletişim. Sosyal medya araçları olaylar ile ilgili bilgilerin anında paylaşımında ve yanıt verilmesinde resmi kaynaklardan daha hızlıdır. Sürekli gözlemleme durumunda, sosyal medya yapılan programların etkilerini ölçme, şikâyetleri değerlendirme ve yetkililerin yönetimlerindeki eksik ve boşluklar hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olur.

Valiler sosyal medyaya duyarlı mı?
Her şeyden önce, sosyal medya katılımcılık ve şeffaflık demektir. Kamu kurum ve kuruluşları, gerek siyasi, gerekse bürokratik organlar bundan sonuna kadar faydalanabilir. İllerimizde bürokrasinin en tepesinde bulunan ve devlet ile hükümeti temsil eden Valilerimizinde çağın şartlarına uygun olarak sosyal medya imkanlarını etkili bir şekilde kullandığını görüyoruz.

Sosyal medyanın güçlü Valileri kimler?
Tabi ki göze çarpan ilk isim son kararname ile İstanbul Valisi iken Ankara Valiliğine atanan Sn. Vasip Şahin. Belki de en büyük avantajı Türkiye’nin en büyük şehrinde büyük bir insan topluluğuna hizmet etmesi… Vasip Şahin’i sosyal platformlarda Ankara eski Valisi Sn. Ercan Topaca, Antalya Valisi Sn. Münir Karaloğlu ve Bursa eski Valisi Sn. İzzettin Küçük takip etmekte. Valilerimizi etkinliğinden dolayı tebrik ediyor ve incelemelerimizin devamında bizi şaşırtan bir isimle karşılaştırdığımızı belirtmek istiyoruz.

Türkiye’nin en doğundan göze çarpan bir isim Enver Ünlü!
Büyükşehir Belediyelerine sahip illerimizde sosyal platformlarda güçlü Valilerimizi görmek artık şaşırtıcı değil ama Türkiye’nin en doğusunda bulunan Iğdır’da sosyal medyanın bu kadar etkili olduğunu fark edince çok şaşırdık. Öncelikle Twitter’da büyük bir takipçi potansiyeline sahip Iğdır Valisi Sn. Enver Ünlü’yü tebrik etmek istiyorum. Tabi ki takipçi sayısından dolayı değil. Türkçe’nin doğru ve etkili kullanımı, sosyal medya samimiyeti, içtenlik…Tanımadan hayran kalmak elde değil. Tweetleri bir roman okur gibi incelemek ve insanlarla kurulan sıcak bağa şahit olmak harika bir deneyim. Ayrıca Iğdır Valiliği resmi Twitter hesabından da benzer özelliklerin yakalandığı görüyoruz. Hatta fırsat eşitliğinden yola çıkar isek yapılacak bir anketle Iğdır Valiliğini Türkiye’de ilk beşine koymamak neredeyse imkansız.

Sosyal Medyanın Daha Etkili Kullanılması İçin Tavsiyelerimiz
Kurumlar, Twitter ve Facebook hesaplarından basın bültenlerini ve önemli haberleri, yeni hizmetlerini duyurabilir. Vatandaşlara çağrıda bulunabilir, çeşitli nedenlerle doğacak kesintiler hakkında önceden bilgi verebilir, uyarabilir. Gelen şikâyetleri, kurumun bilgi edinme sayfasına linkle yönlendirerek süreci hızlandırabilir. Sık sorulan sorulara, sosyal medya araçları ile cevap verebilir. Özellikle iyi hazırlanmış, yaratıcı ve kısa videolar ile Youtube benzeri kanallardan, kuruma ve hizmetlerine yönelik tanıtımlar başarıyla yapılabilir. – Basında çıkan ya da sosyal medya üzerinden yayılan haberler hakkında, bizzat kurumun en üst yetkilisi, hızlı ve etkili bir biçimde cevabi açıklama yapabilir, kamuoyunu bilgilendirebilir. Sadece sosyal medya araçlarındaki iletilerin takibi bile birçok kurum için vizyonel değişikliklere kapı açabilir. Üstelik bu iletilerin, doğrudan kuruma yönlendirilmiş olmasına, kuruma hitaben yazılmasına bile gerek yoktur.

Vatandaşın devlete ulaşabileceği en kolay yol olan sosyal medyanın daha çok dikkate alınarak etkinleştirilmesi dileğiyle…

Hasan Yılmazer