http://www.wannawatches.com

19 bin asker ve polise KHK ile gazilik verilecek » Kamu BilgiKamu Bilgi

11 Ocak 2022 - 20:21

19 bin asker ve polise KHK ile gazilik verilecek

KARAR’ın manşetine taşıdığı, terörle mücadele ederken yaralanan ancak SGK’dan gazilik haklarını alamayan 19 bin eski asker ve polis için düzenleme sinyali geldi. Gazilerin görüştüğü AK Partili milletvekilleri terör tazminatı alanları kapsayan bir düzenleme yapılabileceğini iletti

19 bin asker ve polise KHK ile gazilik verilecek
Son Güncelleme :

06 Ocak 2018 - 11:05

Terörle mücadele esnasında yaralanıp vücutlarında kalıcı hasarlar oluşan 19 bin eski asker ve polisin gazilik ünvanı alamaması tartışmalara neden oldu.

Malul sayılmayan gaziler olarak adlandırılan aralarında kamu görevlilerinin bulunduğu bu kişiler, geçtiğimiz yıl kendilerini de kapsayan KHK’dan SGK kriterleri nedeniyle faydalanamadıklarını açıkladı. Parmağı kopan, kurşun ve şarapnel parçalarıyla yaşayanların da aralarında olduğu malul sayılmayan gaziler, SGK’nın 1953’te çıkarılan tüzüğe göre santim santim ölçüm yapıp binlerce kişiye gaziliğin yolunu kapattığını dile getirdi.

KARAR’ın manşete taşıdığı ve gazilerin hikayelerine yer verdiği haberlerin ardından yeni düzenleme için ilk sinyal geldi. Sorunu AK Partili milletvekillerine anlatan gaziler, yeni düzenleme taleplerini Meclis’e taşıdı. Buna göre yeni düzenleme terörle mücadelede yaralanıp terör tazminatı alanlara yönelik planlanıyor. Emniyette veya TSK’da görev yaparken veya vatani görevini yaparken yaralanan kişiler ile birlikte birçok kamu görevlisi de bu kapsam içinde yer alacak. Düzenlemeden yararlanacak kamu görevlilerinin ise Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da görev yaparken PKK’nın saldırısı ile yaralanan öğretmenler ile çeşitli kamu görevlileri olduğu öğrenildi. KHK veya Meclis tasarısı ile gündeme getirileceği kaydedilen düzenlemede, kaza gibi nedenlerle yaralananların kapsam dışında tutulacağı ileri sürüldü.

TSK ve emniyette görevli kişiler kaza gibi nedenlerle yaralanmış ise düzenlemeden yararlanamayacak.

KENAN BUTAKIN

Karar